Referendum ważne, ale nie wiążące

Zbyt mało osób wzięło udział w referendum, aby jego wyniki były wiążące (czyt. cokolwiek znaczyły dla kogokolwiek). Czy zatem zostało przeprowadzone nadaremno? Choć liczba głosujących była niewielka, to można pokusić się o wskazanie tendencji, analizując wyniki odpowiedzi mieszkańców Lublina w stosunku do reszty województwa oraz kraju.

Frekwencja w naszym mieście (9,31%) była wyższa niż średnia krajowa i w województwie, ale niższa niż np. w Kielcach (9,53%), Warszawie (9,97%) czy Rzeszowie (10,79%).

W Lublinie, tak jak w innych dużych miastach stosunkowo więcej osób opowiedziało się przeciwko JOW-om oraz za pozostawieniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa.

76,30% głosujących w Lublinie opowiedziało się za JOW-ami. W województwie 79,87% a w kraju 78,75%. Za utrzymaniem finansowania partii było 17,37% wyborców w Lublinie, przy śr. krajowej 16,55%. Trzecie pytanie było tak oczywiste, że nie ma co analizować.

Dla porównania w poprzednim referendum ogólnokrajowym w 2003 roku, w sprawie wejścia Polski do UE, w Lublinie frekwencja wyniosła 66,17%.142 799 (77%) wyborców w Lublinie opowiedziało się za wejściem do UE, 42 199 (23%) było przeciw.

Reklamy

About WyborywLublinie

Fakty, newsy, plotki, sondaże i anegdotki.

Posted on 7 września 2015, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: